Akne (Sivilce) Nedir, Neden Olur?

0 14

Halk dilinde sivilce olarak nitelendirilen akne oldukça yaygın görülmekte olan deri hastalığıdır. Özellikle ergenlik zamanında daha çok görülen bu hastalık sağlık için çok büyük tehdit olmasa bile cilt yüzeyinde lekeler bırakabilmekte. Bunun dışında kişinin ruhsal durumunu ve özgüvenini yerlere çekebilmektedir.

Akne (Sivilce) Nedir?

Sivilce nedir, akne nedir gibi sorular oldukça sık aratılmakta. Cildin orta katmanında yağ salgılayan kanallar mevcuttur. Bu kanalların tıkanmasıyla sivilce yani bir diğer adıyla akne oluşumu meydana gelir. Bu yağ üretimi ergenlik zamanında oldukça fazla meydana gelir ve sivilce artışında gözle görülür bir çoğalma meydana gelir. Genelde cilt üzerinde, yüz, omuz, sırt ve göğüs  bölgesinde kendisini gösteren akneler, genelde ergenlik zamanında oluşur.

Lakin bazı kişilerde bu durum daha ciddi bir boyuta ulaşabilir ve 40’lı yaşlara kadar devam edebilir. Kısaca daha detaylandırmamız gerekirse sivilce ergen popülasyonunun %80’inde görülür. 25 yaş ve üzeri kadınlarda %10 , erkeklerde ise %3 seviyesinde görülür.

Akne Neden Olur?

Sivilce nedir? sorusunun yanı sıra en çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise akne neden çıkar? sorusudur. Sivilce oluşumunda en büyük etken genlerimizdir diyebiliriz. Daha önce ailesinde sivilce sorunu olması bile sivilce için bir nedendir. Bunun haricinde hormonal değişim, farklı sağlık problemleri, stres ve yanlış kozmetik ürünlerinin tercih edilmesi gibi nedenlerde akne oluşumunu tetiklemektedir.

Bunun haricinde süt ve süt ürünlerinin akne oluşumu etkisinde büyük bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca şeker, tatlandırıcı içeren ürünler, beyaz un ile yapılan unlu mamuller, şekerli içecekler de akne akne neden olur sorusuna birer cevaptır. Sivilce oluşumuna neden olan faktörler arasında sigara da yer almaktadır. Hatta bu bu konuda sizlere güzel bir bilgi sunalım. Yapılan araştırmalar sonucunda sigara içenler arasında akne görülme oranı %41  oranında içmeyenlerde ise %9 civarındadır.

Akne (Sivilce) Nasıl Geçer?

Sivilcelerin sıkılarak patlatılmasının doğru bir adım olmadığını belirterek başlamamızda fayda var. Sivilce nasıl geçer? diye soruyorsanız bunun en iyi cevabını doktorların verebileceğini söyleyebiliriz. İlk önce bu konuda bir deri hastalıkları uzmanına danışmalısınız. Verdiği ilaçları ve tedavi yöntemlerini uygulayarak kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra yukarıda akneye neden olan şeylerden uzak durarak da bu sorunun azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.