Çaydan Sonra Su İçmenin Vücuda Etkileri Neler?

0 19

Çay günümüzde tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen içeceklerden biridir.Doğru şekilde içildiğinde elbette insan sağlığına faydası bulunur. Uzmanlar tarafından çaydan sonra mutlaka 1 bardak su içilmesi önerilmektedir. Peki, Çaydan Sonra Su İçmenin Vücuda Etkileri Neler?

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu her insanın günde 400-600 mg yani 4 bardak yeşil çay içilmesinin sağlık açısından gerekli olduğunu belirtmektedir. Her gün tüketilen bir bardak siyah çay sağlığı olumlu etkileyip, kavrama yeteneğini geliştirirken fazlası da zarar vermektedir. Aynı zamanda çay içerken onun miktarına ve şekersiz içilmesine dikkat edilmesi gerekir. Uzmanlar tarafından kahve ve çay tüketildikten sonra mutlaka su içilmesi gerektiği belirlendi. Doktor Özlem Bozkaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:

“Kahvenin yanında su ikramı bir gelenek sananlara; kahve, çay gibi kafeinli içecekler diüretik (idrar söktürücü) etkiyle sıvı kaybına neden olur. Çay ve kahveyi ne kadar çok içiyorsanız, suyu da o kadar ihmal etmemelisiniz. Çünkü susuzluk da halsizlik ve çarpıntı nedenlerinden” dedi.

Çayın İnsan Sağlığına Katkıları Nelerdir?

Uzun zamandır Anadolu Topraklarının sevilen ve vazgeçilmez içeceği olan çayın insan sağlığına faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, siyah çayın faydaları nelerdir? Çayın sağlığa faydası olduğu gibi aynı zamanda zararı da vardır. Bunlardan biri de diş sağlığını olumsuz etkilediğidir. Ancak şekersiz içilen çayın diş yüzeyinde bakterilerin çoğalmasını engellediğini ve tükürükteki enfeksiyonlu hücreleri azalttığını belirtmektedir.

Özellikle bitki olarak yetiştirilen çay toplanıp kurutulur. Kurutulan çay kaynatılıp içilince buna siyah çay adı verilir. Çayın siyah, yeşil ve beyaz olmak üzere üç çeşidi vardır. Bu çayın rengi yetiştiği toprağa, tohuma ve havaya göre değişir. En faydalı olanı yeşil çay olmaktadır. Çayın içinde sıfır yağ, karbonhidrat ve protein bulunmaktadır. Şekerle tatlandırılmadığı takdirde diş yapısını koruyacaktır. Ülkemizde ise siyah çay üretimi en fazla Karadeniz de yapılır. Dünya genelinde ise Hindistan, Sri Lanka, Kenya, Çin, Endonezya, Malavi ve Vietnam gibi yerlerde yetişir. Anadolu topraklarına gelmeden ilk çay içen kişi ise Türk Hoca Ahmet Yesevi idi. Ahmet Yesevi Hastalarınıza bundan içirin şifa bulsunlar diyerek çayı yaymıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.