Demir Eksikliği Nedir

0 147

Demir, kanda hemoglobinin yapısında bulunan ve oksijenin taşınmasında görev alan önemli bir mineraldir. Bu önemli derecedeki mineralin eksikliğinde, oksijen taşınmasında ortaya çıkan sorunlar anemi olarak adlandırılır.

Günlük tüketmiş olduğumuz gıdalar sayesinde aldığımız demirin yaklaşık %10’u emilir. Hayvansal kaynaklı gıdalardan alınan demirin emilimi daha kolay olarak gerçekleşir. Normal yetişkinlerde 4 ila5 gramkadar demir mevcut halde bulunmaktadır. Vücutta mevcut halde bulunan bu mineralin %70’i eritrositlerin yapısında yani kan hücrelerinde bulunur. Diğer bir demir minerali kaynağı süresini doldurmuş olan eritrositlerin parçalanma sırasında elde edilen demirdir.

Demir vücutta bazı organlarda depolanır. Karaciğer, dalak ve kemik iliklerinde bulunurlar. Büyüme ve gelişmede büyük rol oynarlar. Büyüme ve gelişme döneminde, hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde demir mineraline çok ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü demir bu olaylarda vücut sayesinde çok tüketilir. Eğer ki bu dönemlerde harcanılan mineralin yerine yenilerinin karşılanmadığı taktirde ortaya demir anemisi ortaya çıkar.

Demir eksikliği anemisi, anemiler arasında en sık görülen anemi çeşididir. Demir eksikliği sadece kan kayıplarında değil yetersiz beslenmelerde de ortaya çıkar. Demir asitli ortamda ve C vitamini ile birlikte çok iyi emilim yapar. Ve buna ters olarak alkali bir ortamda demirin emilimini daha zordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.