Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?

0 9

Dövme sadece bir sanattan ibaret değildir. Dövme sizin düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yaratan araçlardan birisidir. Ömrünüz boyunca cildinizde duracak olan dövme tıbbi bir konu olarak ele alınır. Çünkü dövme hızlı hareket eden onlarca iğnenin mürekkebi cildinizin altına enjekte edilmesi ile birlikte yapılmaktadır. Bu gözünüzü korkutabilir lakin o kadar acıtmadığını söyleyebiliriz. Tabi ki bazı hassas bölgeler dışında. Dövme yaptırdıktan sonra bakım yapmanız oldukça önemlidir. Peki, dövme bakımı nasıl olmalı?

Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?

Dövmenizi yaptıktan sonra bakımı başlar. Cildiniz dövmeyi günden güne farklı iyileştirdiği için her gün farklı bakım çeşitleri denemeniz gerekebilir. Bizde bu yazımızda gün gün bakımı ele alacağız. Çok uzatmadan dövme bakımı nasıl olmalı? sorusunun cevabına geçelim.

1-3 Gün: Dövmeci dövmeyi yaptıktan sonra antibiyotik özellikli  bir krem sürer ve daha sonra dövmeli bölgeyi streç film  sarar. Bu krem dövmeyi nemlendirir ve dövmenin kusmasını engeller. Ayrıca dışardan gelen bakterilere karşı dövmeyi ve vücudu korur. Bu streçi dövmecinizin önerdiği süre boyunca çıkarmamanız oldukça önemlidir.

3.Gün:   Genelde bandajın kalma süresi 3 gündür. Sargıyı çıkarırken dikkatli olun. Çıkardıktan sonra elinizi temizleyin ve antibakteriyel bir sabun ile dövmenizi güzelce yıkayın. Lakin bunu yaparken unutmayın ellerinizin temiz olması oldukça önemlidir. Dövme bakımı yaparken temizlik en dikkat etmemiz gereken hussuslardan birisidir.

3-6 gün: 3 ve 6 gün arasında dövmenin ıslak kalmasına özen gösterin. 3. günün ardından duş alabilirsiniz ondan önce almanız pek uygun olmayacaktır. Dövmeli kısma doğrudan sıcak su kullanmayın cildin kurumasına neden olabilir. Bu süreç boyunca sürekli dövmenizi nemlendirmeyi ve onarıcı kremlerle beslemeyi unutmayın. İlk hafta dövme de kızarıklık, kabarıklık gibi durumlar söz konusu olabilir. Sakin kaldırmaya falan çalışmayın.

6-14 Gün: Kabuklanma iki hafta sürebilir. Bu süreçte dövme bakımı yaparken günde 1 kez antibakteriyal bir sabun ile dövmeyi yıkayıp krem sürmelisiniz. Kaşıntı ile karşılaşabilirsiniz. Derinizi çok kaşımamaya çalışın.

15-30 gün: Genellikle 1 ay içerisinde dövme de tamamen bir iyileşme meydana gelir. Bu süreçte iltihaplanma, şişlik gibi problemler yaşarsanız dövme yaptırdığınız kuruma veya kişiye mutlaka danışın. 1 ay boyunca dövmeye krem sürmeye ve nemlendirmeye devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.