Düğün Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı

0 477

Düğün hazırlığı günlerini rahat bir şekilde geçirebilmek için 9 ay önceden çalışmalara başlamanız en ideali. Erken başlamanızın en büyük yararı düğün mekanınız ve tarihiniz için oldukça önemli boyutta seçenek sayısının oluşmasında önemli.

Bunun yanında hiç hazırlık yapmadan düğün yapmak istiyorum derseniz ihtiyacınız olan minimum süre 3 ay..Eşinizle birlikte davetiyelerin seçilmesi, basım süreci ve davetlilere ulaşması, gelinlik modeline karar verme ve provalar  kısımlarını tek tek hesap edecek olursak bu süre bile size yetmeyecektir.

9 MADDELİK DÜĞÜN HAZIRLIĞI SÜRECİ

Bu süreç; düğüne ayrılan bütçe, uygun tarih, mekan ve konsept belirlenmesi, fotoğraf çekimine karar vermek, gelinlik modeli ve bunun yanında saç ve makyajınız, eşiniz için seçeceğiniz damatlık, yine tercih edeceğiniz nikah şekeri ve davetiye gibi 9 adet ana başlıkta toplanabilir. Bu önemli başlıkların yanında kesilecek pasta, arabanızın süslenmesi, kına geceniz ve balayı konukları da bir hayli zaman alabilecek konulardan. Şimdi stressiz bir düğün için bir planlama yapma vakti.

DÜĞÜN YAPILACAK MEKAN

Çiftler düğün hazırlığına mekandan başlamalı. Bu sizin düğün için ayırdığınız bütçeye ve tabi ki nasıl bir mekanda bu özel günü kutlamak istediğinize bağlı. Yapmak istediğiniz düğün 300 kişilikse ve siz ısrarla 100 kişilik kapasiteye sahip bir mekanda yapmak istiyorsanız bu değişik sıkıntıları da beraberinde getirecek demektir. Aynı zamanda kış aylarında yapılacak bir düğünün açık alanda tercih edilmesi yağmur-çamur ihtimaline karşı hoşgörülü olmayı da gerektirmekte.

İSTEDİĞİNİZ TEMA HANGİSİ?

İkinci aşama herkese göre değişiklik gösteriyor. Çünkü çoğu gelinimiz gelinlik konusunda oldukça stresli ve meraklı oldukları için önceliği gelinliğe verseler de bizce öncelikli olan temayı belirleyerek yapılacak organizasyonu buna göre şekillendirmek. Çünkü mekan gelinliğe göre değil gelinlik mekana göre şekillenecektir.

EN STRESLİ VE HEYECANLI AŞAMA:GELİNLİK  

Bu nokta da söylenecek en önemli nokta gelinliğinizin hayalinizden, o  zamanın modasından önce sizin vücut yapınıza uygun olması. O anda fark edilmese de düğün sonrası albümlere bakarken buna dikkat edenler mutlu olurken diğerleri de hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

ABARTILI BİR DÜĞÜN İSTİYORSANIZ..                                                                        

Bu sizin en özel gününüz. Bu yüzden bu günü eşinizle birlikte abartmakta ve detaylandırmakta istediğiniz kadar özgürsünüz. Hayatınızda ilk defa sizi kimse yargılamadan abartabilme hakkınızın olduğu sayılı günlerden biri diyebiliriz. Mesela davetiyenizi o kadar iyi seçmelisiniz ki davetliler düğününüzü merak etmeli ve kendini gelmeye muhtaç hissetmeli. Çünkü davetiyeniz düğününüzün yansıması olacak..Gereken önemi vermelisiniz.

KEYİFLİ BİR DÜĞÜN İÇİN İPUÇLARI                                                                       

Kolay ve etkin bir öneri: Gelinliğinize içeceğinizin dökülmesi, havadan dolayı saçlarınızın görkemini kaybetmesi, ayakkabınızın topuğunun kırılması, düğünde yağmur yağması ve gelinliğinizin çamur olması, eşinizin kız kardeşinin yani müstakbel görümcenizin size inat eder gibi beyaz giymesi gibi kötü ihtimallere takılmayın. Gelinliği bir daha hiç giymeyeceksiniz o yüzden aslında olabildiğince tadını çıkararak giymeniz en güzeli. Ayrıca yağan yağmur sizin aşkınızın sırılsıklam olan göstergesi de olabilir ve düğününüzü unutulmaz kılabilir. Önemli olan sizin olaylara nasıl baktığınız. Siz sadece düğününüze konsantre olun.Çünkü o akşamki filmin başrol oyuncusu sizsiniz. Sizin tavrınız düğünün genel tavrını büyük oranda etkileyecektir.

İKİ HAFTA ÖNCE HAZIRLIKLAR BİTMELİ..      

Size tavsiyemiz düğün gününden iki hafta önce hazırlıkları tamamlamanız. Hayatınızın bir daha geri gelmeyecek olan bekar günlerini kendinize ve sevdiklerinize ayırmanız en ideali olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.