Jüt Halı Nedir, Nasıl Temizlenir?

0 7

Her nerede yaşarsak yaşayalım hepimizin doğaya ihtiyacı var. Bunun için yaşadığımız yerlerde doğayı çağrıştıracak olan  nesnelere oldukça ihtiyacımız var. Bu nesnelerden birisi ise jüt halı ismini verdiğimiz halı çeşidi. Jüt halı, doğal hasır ve bambuyla birlikte bu alternatifler arasında dokusu, sağlamlığı ve görünüşüyle öne çıkmaktadır. Peki, bu jüt halı nedir, nasıl temizlenir?

Jüt Halı Nedir? 

Jüt halı adını üretilmiş olduğu bitkiden almaktadır. Sıcak ve nemli yerlerde yetişen bu bitki ipliğe göre daha çok lifli, işlenmesi daha kolay ve daha sağlam. üt iplikler, hal sektörünün yanı sıra döşemelik kumaş sektöründe de oldukça sık tercih edilmekte. Doğal sarımsı-kahverengi bir renge sahip olduğu için Muson bölgelerind jüte altın iplik ismi verilmektedir.

Jüt halı nedir? sorusuna kısa bir cevap verecek olursak, nemli ve zor bir iklimde yetişen bitkiden yapılan oldukça dayanıklı, sağlam, geri dönüştürülebilir ve şık bir halı modelidir.

Jüt Halı Nasıl Temizlenir?

Jüt halı için en çok merak edilen konulardan birisi ise jüt halı nasıl temizlenir? sorusudur.  El dokuması olan jüt halılar ile  jüt görünümlü halıların temizliği ayrı bir şekilde incelemek gerekmektedir. Jüt ve hasır görünümlü olan ve makine tarafından dokunulan halıların silinmesi ve süpürülmesi daha kolaydır. Hatta bazı modeller çamaşır makinesinde bile yıkanabilir. Satın aldığınız yerden bunun için gerekli bilgileri aldıktan sonra rahatlıkla temizliğini yapabilirsiniz.

El dokuması olan jüt halılarda biraz işin değiştiğini söyleyebiliriz. Örme tekniği ile üretilmesi nedeniyle elektrik süpürgesinin en düşük çekim gücünde ve fırçasız başlığıyla oldukça dikkat ederek süpürmelisiniz. Lakin bize kalırsa bu halıyı çırparak temizlemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü elektrik süpürgesi halıya zarar verebilir. Halıyı silme işlemini de nemli bez ve beyaz sabunla yapmanızı öneririz.

Bu halıların çok zorda kalmadıkça yıkanmasını tavsiye etmeyiz. Yıkama işlemleri halılara büyük zararlar verebiliyor. Derine işleyen bir leke var ise güvendiğiniz bir halı yıkama servisine verebilirsiniz. Lakin halı yıkamaya vermeden önce firmanın jüt halı yıkama tecrübesini sormalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.