Kadınların Doğum Sırasındaki Hakları

0 164

Ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde maalesef kadınlar doğumdaki haklarını bilmiyor. Sistem öyle oturmuş, aksini düşünmek kimsenin aklına gelmiyor. Doktorlar zaten bir otorite figürü, ki öyle olmalılar. Yıllar yılı eğitim alıyor ve gece gündüz hayatlarını insanlara adıyorlar. Sorgulamak değil ama merak edip sormak, bazen doğumda çok şeyi değiştirebiliyor.

Bir doula olarak bazen doktorların ve ebelerin tedirginliğini hissediyorum. “Ben yıllardır bu işi yapıyorum. Bu kız da nereden çıktı” gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Kendi adıma söylemek isterim ki, haklılar. Ben de uzun zamandır yaptığım işi yapacakken, bir anda biri belirse tepemde, ben de rahatsız olurum.
Ama işte bu tip inançlar aslında bizlerin ne iş yaptığının anlaşılmamasından kaynaklı.
Bir İçsel Doulası asla doktorun, hemşirelerin ve ebenin işine müdahale etmez, sorgulamaz, yargılamaz.
Hatta bırakın bu işin profesyonellerini biz anneye de müdahale etmeyiz, onun isteklerini sorgulamayız ve kesinlikle yargılamayız.

Bizim görevimiz sadece gerçekleri sunmak. Bazen hastanedeki görevliler tıbbi terimlerle konuşuyorlar. Heyecandan, sancıdan veya o anki durumdan anneler söyleneni anlamayabiliyorlar. Bizim görevimiz – yorum katmadan- durumu aktarabilmek. En küçük detaydan, en büyük duruma kadar.
Ve doğum öncesinde, annenin neler istediğini bulmasına yardımcı olmak aslında… Doğal doğum mu, normal doğum mu, sezaryen mi? Bizim bu konuda söz hakkımız yok ve olamaz da…

Ama doğal doğum isteyen bir anneye “Hayır, sezaryen şart” denildiğinde, bunun nedenini öğrenmek için soru soruyoruz. Tekrar belirtmek isterim ki, sorgulamak bize düşmez ama durumun nedenlerini açık ve net ortaya koyduğumuzda birçok anne sezaryeni bir başarısızlık olarak görmekten kurtuluyor. “Yapamadım, beceremedim” diye ağlamak yerine şartları düşünüyor ve elinden gelenin en iyisini yaptığından emin oluyor. Sadece normal doğum isteyen anneler değil, sezaryen tercih eden anneler için de bu durum geçerli. Ten tene temas hakkı var mı, bebeğini hemen emzirebilir mi, baba doğumda yanında olabilir mi gibi soruların cevaplarını öğrendiğinde, o doğumlar daha rahat geçiyor. O yüzden diyoruz ki, lütfen doğumdaki haklarınızı öğrenin. Neleri talep edebileceğinizi bilin ve doğum sonrasında “ya baştan sorsaydım…” gibi hislerle değil, “harika oldu” düşüncesiyle kavuşun bebeğinize.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.