Keto Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

0 8

Kısaca keto diyeti diye isimlendirilen bu diyetin kilo vermek , bazı hastalıkları gidermek  ve enerjik hissetmek için yapıldığı ifade ediliyor. Lakin bu işte uzman olan diyetisyenlerin keto diyetinin uzun süre yapılması hakkında soru işaretlerinin olduğunu da belirtelim.  Peki, keto diyeti nedir? keto diyeti nasıl uygulanır?

Keto Diyeti Nedir?

Ketojenik diyet genel olarak yüksek miktara yağ alımının  yapıldığı ve düşük miktarda karbonhidrat tüketilen bir beslenme planıdır. Keto her ne kadar Atkins  diyetine oldukça benzese dahi bir kaç çeşit farklılıklara sahiptir. Atkins diyet programında,  belli bir süre geçtikten sonra karbonhidrat alımın da artış yapılabilmekte. Lakin Ketojenik diyette durum böyle değildir. Sürekli yüksek protein alımı ve düşük karbonhidrat alımıdır.

Keto Diyeti Nedir
Keto Diyeti Nedir

Keto Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

Bu diyet insanı  yağların parçalandığı ve enerji için ketonlara dönüştürmek için gerekli olan doğal bir döngüye sokar. Normal de bu diyeti uygulamadığınızda vücut enerji üretmek amacıyla karbonhidrat barındıran yiyeceklerin içerisinde yer alan glikozu kullanır. Ama keto diyetin de yukarıda ki dediğimiz olay gerçekleşir ve kilo kaybı gerçekleşmeye başlar.

Ketojen Diyeti Nasıl Yapılır?

Ketoz durumuna geçebilmeniz için günde 50 gramdan  daha az karbonhidrat tüketimi  yapmanız gerekmektedir. Bu şu anlama gelmekte. ekmek, makarna ve şekerli yiyecekleri , içecekleri tüketmemelisiniz. Ayrıca alkol kullanan birisisiyseniz bundan da uzak durmanız gerekmektedir. 50 gram karbonhidrata örnek vermemiz gerekirse yarım gram pirin yerseniz bu miktarı almış olursunuz. Bu diyeti yapmadan önce kesinlikle bir doktora danışmalı ve bu süreci onunla yönetmelisiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.