Kışın Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0 9

Havaların soğumasıyla beraber kadınların ve erkeklerin bakımlarında bazı farklılıklar olması çok normaldir. Özellikle bu havalarda saç bakımını doğru bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Kış aylarında saçlar rüzgardan ve yağıştan daha fazla etkilendiği için aşırı yıpranmış gibi gözükebilir. Olumsuz etkilere karşı saçları nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız hemen size bu konuda bilgi verelim. Peki, Kışın Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 

Olumsuz hava koşullarında sadece cilt değil aynı zamanda saçlar da olumsuz etkilenmektedir. Cildinize gün içinde bakım yaparken saçınızı da ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle uzmanlar tarafından hava fazla kuru olduğu zamanlarda saçlarınız çok yıpranacağı için saç bakımınızı en iyi şekilde yapmanız gerekir. Kış aylarında saç bakımı nasıl yapılacağıyla ilgili araştırma yapıyorsanız hemen size konuyla ilgili bilgi verelim.

Kışın Evde Saç Bakımı

Kışın saçlarınızı seyrek yıkamanızı tavsiye ederiz. Çünkü fazla yıkamak saçı kurutmakla beraber kırılarak yıpranmasına neden olur. Özellikle 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamının kirli havasında zorlu olsa da temiz bir çevrede yaşama olanağınız varsa duş alma sürecinizi 5 günde bire çıkarabilirsiniz. Şayet ergenlik çağındaysanız ve yağlı, kepekli bir saçınız varsa saçınızı 2 günde bir yıkamanız gerekir. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamamanızı tavsiye ederiz. Saçınızı ıslak bırakmanızı tabi ki önermiyoruz ama saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta da çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek de oldukça zararlıdır. Saçınızı çok gergin ağır toka ve taçlarla toplamamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise saçlarınızı sabunla yıkamamaktır. Sabun alkali içerdiğinden dolayı cildi kurutarak mantar ve bakteri üretimine neden olur. Saç derinize uygun şampuan kullanmalı ve eğer saçınız çok kuruysa 10 günde bir mutlaka maske kullanmalısınız. İkisi bir arada şampuanları kesinlikle kullanmayın. Çünkü saç kremleri saçta kalması gerektiğinden daha az kaldığı için saçı yeterince nemlendirmeyecektir. Saç dökülmeniz yoğunsa dermatoloji uzmanına giderek saçlarınıza önerilen ilaçları kullanmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.