Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?

0 7

Günümüzde kadınlar için makyaj önemli bir yere sahiptir. Makyaj bir kadının en önem verdiği şeylerden birisi desek yanlış olmayacaktır. Bugün bu yazımızda ise kontür makyajına yer vereceğiz. Bu yazımızda kontür makyajı nedir, kontür makyajı nasıl yapılır? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Kontür Makyajı Nedir?

Öncelikle kontür makyajı nedir? sorusuna yanıt verelim. Kontür makyajı, gerçek ten renginizden daha koyu ve daha açık  fondöten kullanarak yüzü şekillendirmeyi sağlayan bir tekniktir diyebiliriz. Ayrıca bu makyaj cildinize boyut da kazandırır.

Kontür Nasıl Yapılır?

1- CİLDİNİZİ HAZIRLAYIN

Kontür makyajına başlarken ilk yapmanız gereken cilt bakımıdır. Yüzünüzü bir temizleyici kullanarak temizleyin. Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici kullanın. Baz uygulaması tamamen kişiye bağlı lakin biz kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Cilt bakımınızı tamamladıktan sonra Doğal cilt tonunuza uygun tonlarda bir fondöten veya kapatıcı kullanarak cildinizi eşitleyin.

2-GÖLGE

Kontür yapmanın yollarından birisi,  koyu tonu alarak elmacık kemiklerinin altında gölge yaratmak diyebilirim. Ürünü yanak çukuru boyunca takip edin. Elmacık kemiklerine ulaşıncaya kadar devam edin. Yüzünüzün tipine göre bu gölgeyi 3 yerden uygulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, burun kenarları boyunca, çene çizgisini takip eden “3” şeklinde veya yanaklarınızı çerçeveleyen ters üçgen biçiminde. Size uygun görünümü bulana kadar devam edin ve yüzünüzü gölgelendirme yaparak şekillendirmeye çalışın.

Kontür Makyajı Nedir?
Kontür Makyajı Nedir?

3-ALLIK

Elmacık kemiklerinize göre ve yüzünüzün tipine göre allık uygulamalısınız. Kontür makyajı için gerekli bir şey değil lakin makyajınızın daha iyi görünmesi için tercih edebilirsiniz.

4- KARIŞTIRIN

Cilt tonunuza uymayan tonlarla çalışma yaptığınız için karıştırma işlemi oldukça önem arz etmektedir. Bunun için kabarık bir fırça veya makyaj süngeri kullanarak yaptığınız çizgiler doğal olana kadar karıştırmaya devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.