Moda Fotoğrafçılığı Nedir, Maaşları Ne Kadar?

0 7

Moda fotoğrafçılığı son zamanlarda son yılların en çok ilgi gören mesleklerinden birisi konumunda. Fotoğrafçılığa ilgisi olan veya bunu meslek olarak yapan bir çok kişi teknolojinin de getirmiş olduğu imkanlarla birlikte farklı fotoğrafçılık branşlarına yönelmeye başladı. Bunlardan birisi de tabi ki moda fotoğrafçılığı!

Moda Fotoğrafçılığı Nedir?

Moda fotoğrafçılığı, ürünlerin ya da kişilerin  insanlara tanıtılması için yapılan çekimlerdir. Mesela bir internetten bir elbise siparişi vereceğimiz zaman mankenin üstünde fotoğrafları olur ürünün. Bu çekimi yapan kişiler moda fotoğrafçılarıdır. Moda fotoğrafçılığı, her ne kadar kişi veya ürün çekimi de olsa temelinde pazarlama ve ticari kaygılar yer alır. Buradaki amaç ürünün en güzel şekilde resimleri çekilerek sizde güzel bir hava yaratabilmektir. Peki,  moda fotoğrafçısı nasıl olunur?

Moda Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

  1. İlk öncelikle bir moda fotoğrafçısı olmak için fotoğrafçılık eğitimi almanız gerekmektedir. Fotoğrafçılığın tekniklerini, doğru ışık kullanımını, mesleğin püf noktalarını bilmeniz oldukça önem arz etmektedir. Bu eğitimleri üniversitelerden veya özel kurslardan alabilirsiniz.
  2. Moda fotoğrafçısı olmak için fotoğraf makinelerini de iyi tanımanız gerekmektedir. İyi tanımanın yanı sıra iyi kullanmanız gerekmektedir. Makinelerin lens özellikleri ve ISO değerleri teknik konularını çok iyi bilmeli ve duruma göre bunlar arasında seçim yapabilmelisiniz.
  3. Teknik şeylerin yanı sıra photoshop bilmek bu meslek için olmazsa olmazlardan birisidir diyebiliriz. Photoshop programlarını  bilmeden bu işi yapmanız oldukça zordur. Photoshopu bilmenizin amacı ise moda fotoğraflarını baskı ve dijital mecralar için daha iyi bir hale  getirmektir.

Moda Fotoğrafçısı Maaşı Ne Kadar?

Kesin bir maaştan bahsetmemiz yanlış olur. Çünkü kendinizi ne kadar geliştirirseniz ve iyi işlere imza atarsanız o kadar iyi yerlerde veya firmalarla çalışırsınız. Maaşınız da buna endeksli olur. Ama günümüzde bir fotoğrafçının ortalama aylık kazancı 6.000 TL iken, en düşük fotoğrafçı maaşı 4000 – 4500 TL  civarında. En yüksek maaş seviyesi ise 6-7000 – 7.500 Liradır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.